Świat internetu i ogólna komunikacja online znacząco wpłynęły na rozsyłanie klasycznych pocztówek świątecznych. W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie ludzie korzystają z e-maili w każdej dziedzinie życia, gdyż ułatwia to komunikację. W ten sposób można złożyć życzenia świąteczne, urodzinowe swoim bliskim, a nawet do życzeń dodać grafikę lub podkład muzyczny. Wysyłanie życzeń tą metodą jest praktyczne, gdyż oszczędza czas, energię i pieniądze.

Każdy z nas wie, że piękna pocztówka ma osobiste przesłanie i ma o wiele większe znaczenie dla każdego, niż pocztówka wysłana w formie elektronicznej.
Spójrzmy, jak narodziły się pierwsze pocztówki i jak ich produkcja rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Sir Henry Cole nakazał Johnemu C. Horsley utworzenie karty świątecznej w 1843 roku. Została stworzona pierwsza kartka świąteczna, przedstawiająca biedne dzieci, które otrzymały jedzenie i odzież. Przesłaniem tej kartki było to, żeby rozpowszechnić wśród społeczności wzajemną pomoc.
Kiedy w Anglii pojawiła się pierwsza pocztówka, warto zauważyć, że nie była to kartka nawiązująca do Bożego Narodzenia, ani żadnego zimowego krajobrazu, były natomiast malowane piękne kwiaty i wiosenny krajobraz. Miało to przedstawiać zakończenie zimy i początek nowego okresu, który budzi się do życia.
Nieco później - na przełomie XIX i XX stulecia, dzięki drukowaniu, produkcja pocztówek stała się bardzo opłacalna.
W 1961 r. Wysłano około 2000 kartek pocztowych, podczas gdy w 2005 r. liczba ta wzrosła do 1,4 miliona. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że wysyłanie pocztówek stało się tradycją. Niemal każda rodzina chciała przynajmniej na święta, wysłać śliczną kartkę świąteczną, na której mogliby napisać życzenia z okazji nowego roku.
W XIX wieku organizacje kobiece zaczęły zbierać stare pocztówki, tworząc pierwsze tzw. kartki z recyklingu. Z dawnych pocztówek wycinano różne kształty i rozmiary, które następnie klejone tworzyły nowy kształt. W świadomości ekologicznej coraz więcej organizacji charytatywnych zaczęło zbierać pocztówki. Ponad 12 lat zebrali i przetworzyli ponad 600 milionów pocztówek, co spowodowało zmniejszenie do 141 000 wycinki nowych drzew.